Melange Corrina Cocktail Table
Round cocktail table with a gold leaf metal fretwork base and a white onyx top. Light, airy design brings organic elegance to the living room.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Light and airy, sleek and chic, the Corrina Cocktail Table is distinguished by a delicate fretwork metal base in a gold leaf finish topped by a round white onyx top of organic elegance.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 23.00 |
| Carton Length | 39.00 |
| Carton Weight | 95.70 |
| Carton Width | 39.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | No |
| Height | 20.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Gold Leaf with Onyx |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 70.62 |
| Image Role Data | {“638_50359_WH_room”:[“Room Image 1″],”638_50359_WH_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50359_WH_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 70.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 20 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Saber End Table
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Guilded Accent Table
Melange Georgie Side Table
Melange Classic Credenza
Melange Fluted Kidney Desk
Melange Raising Cane End Table
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Burlesque Console Table
Items We Think You Will Love..
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Affinity Round Cocktail Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Sylvie Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Corrina Cocktail Table
"*" indicates required fields