Amani Rope and Glass Cocktail Table
Cocktail table set pairing a jute rope–wrapped base with an overlay tempered glass top. A tranquil mix of natural texture and glass for casual interiors.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clever and chic, the Armani Rope and Glass Cocktail Table set is a tranquil mix of natural materials, with the bottom table fully wrapped in Jute rope and the top overlay table in tempered glass.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 255.20 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | No |
| Height | 17.75 |
| Material Description | Tempered Glass and Rope |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 64.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 189.2 |
| Image Role Data | {“1672_80210_80_detail”:[“Detail Image 1″],”1672_80210_80_room”:[“Room Image 1″],”1672_50003_00_80210_80_room”:[“Room Image 2″],”1672_80210_80_room2”:[“Room Image 3″],”1672_80210_80_silo”:[“S |
| Weight | 189.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 64.5 × 17.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Amani |
Complete The Look
American Life Amani Living Room Amani Sofa Table
Amani Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Carpenter Brown Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Amani Rope and Glass Cocktail Table
"*" indicates required fields