Melange Kanchan Sofa Console
Mango wood sofa console clad in tactile gold metal for a subtle, earthy statement. A slim console table that adds understated shine.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get your Zen on with the simple, earthy Kanchan Sofa Console. Crafted of Mango with a tactile gold metal coating, this console adds a punctuation mark of subtle sophistication to your space.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 133.00 |
| Carton Width | 78.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Mango with Metal Cladding |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 74.00 |
| Weight | 113 |
| Image Role Data | {“628_85637_15_room”:[“Room Image 1″],”628_85637_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85637_15_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 74 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Bellis Accent Table
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Home Entertainment Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Blaire Console Table
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Raising Cane End Table
Melange Swaley Four Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Affinity Glass Top Accent Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Documents Console
Skinny Console Table
Beaumont Console
Magnolia Manor Console Bar Table
Bexar Leg Huntboard
City View Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Kanchan Sofa Console
"*" indicates required fields