Melange Kingston Console Table
Slim console table in swirl mahogany veneers with curved sides. Only 12 in. deep, the open base provides space for storage or display.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Airy and chic, the Kingston Console Table is crafted in classic Swirl Mahogany Veneers. In a slim rectangle shape only 12 inches deep, the svelte table has curved wood sides, and the base of the table creates open space for storage or décor.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 66.00 |
| Depth | 12.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Swirl Mahogany Veneers |
| Shelf Opening | 50.875W x 12D x 27H |
| Style | Transitional |
| Width | 62.00 |
| Weight | 93 |
| Image Role Data | {“628_80153_89_room”:[“Room Image 1″],”628_80153_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80153_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_80153_89_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 62 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Saber End Table
Living Room Melange Dancer Credenza
Ravenna Console
Melange Callum Round Accent Table
Melange Snaked Console Table
Melange Alpine Four-Door Credenza
Living Room Melange Miranda Credenza
Living Room Melange Emile Credenza
Living Room Melange Keaton Accent Table
Melange Rowan Chest
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Elixir Console Table
Console Table
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Affinity Glass Top Accent Console
Alfresco Lapilli Console Table
City View Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Ciao Bella Narrow Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Kingston Console Table
"*" indicates required fields