Skinny Console Table
Skinny console table in birch and acacia with dark ferrule tips and a medium wood finish, finished on all sides. Only 14 in. deep, it adds two drawers and one fixed shelf for slim, functional storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted of Birch and Acacia wood with contrasting dark ferrules on the tips of each of the 8 slim legs, the Skinny Console Table exudes character and charm. Finished on all sides, this versatile piece is only 14 inches deep, allowing even the tightest spot to have a functional focal point piece. One fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 9.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 102.52 |
| Carton Width | 79.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 6.5W x 13.25D x 2.375H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Birch and Acacia |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 81.57 |
| Image Role Data | {“5660_85001_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5660_85001_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5660_85001_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 76 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5660-85 & Commerce and Market |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Melange Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Four-Drawer Console
Magnolia Manor Console Bar Table
Parkland Falls Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Skinny Console Table
Alfresco Lapilli Console Table
Vera Cruz Console Table
Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Skinny Console Table
"*" indicates required fields