Melange Sapphire Accent Chest
Accent chest in sapphire-blue primavera veneer with dramatic silver floral hardware, silver accents, and clear acrylic legs. Two soft-close doors open to an adjustable shelf and a soft-closing interior drawer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The glamour is in the details of the Mélange Sapphire Chest: the rich sapphire-blue finish over figured Primavera Veneers, the broach-like dramatic silver floral hardware, silver metal accents and acrylic legs. It all adds up to an uptown accent to create a burst of style for any space. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf inside and one soft-closing drawer inside. The drawers have a painted blue interior.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne soft-closing drawer insideOne adjustable shelf insideConcave shapeMetal accentsFinish: Rich sapphire blue finish over primavera veneers. Clear acrylic legs. Painted blue interiorHardware: Silve | Yes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44W x 11.125D x 9.625H |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 207.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42.5 |
| Drawer Dimensions | 35W x 11.25D x 3H |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Figured Primavera Veneers with Acrylic and Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 44W x 14D x 8.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 44W x 14D x 1.5TH |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“628_85678_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85678_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85678_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85678_45_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Fairfax Credenza
Melange Georgie Side Table
Melange Blythe Accent Table
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Presidio Console Table
Melange Rosella Console
Melange Arbor Credenza
Melange Guilded Accent Table
Melange Emma Console Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Red Bombe Chest
Memento Accent Table
Curata Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Oval Accent Table
Moment of Hope Chest
Americana Bed Bench
Waterfall Black Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Sapphire Accent Chest
"*" indicates required fields