Nesting Tables
Two nesting accent tables with a black gunmetal frame and black/gray painted wood tops. Space-saving design tucks neatly beside sofas or chairs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
These clever, chic and casual nesting tables crafted of hardwoods and metal with painted wood tops are just what you need to tuck beside your favorite chairs in multiple spaces in your home. The large table is 23 ½ wide x 18 deep x 26 ¼ high, while the smaller table measures 19 ½ wide x 15 ¼ deep x 24 inches high
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 20.75 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 25.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 26.25 |
| Material Description | Hardwoods and Metal Tube |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 60 lbs (large table) |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 1″],”CC510_SW_048_500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 2″],”500_50_949_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_949_DKW_top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 23.5 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | 500-50 & Melange |
Complete The Look
Black Bookcase
Chest
Etagere
French Two Drawer Chest
Bubble Glass Accent Table
Items We Think You Will Love..
Memento Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Alfresco Costiere Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Round Martini Table
Oval Accent Table
Verona Accent Table
Unity Chest
Triumph Accent Chest
Waterfall Brown Accent Table
Melody White Accent Table
Hamilton Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Nesting Tables
"*" indicates required fields