Console Table
Console table pairs a dark charcoal textured metal frame and X-stretcher with a creamy beige marble top. Slim 16 in. depth fits entryways and small spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive console table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors. The convenient narrow rectangle shape is only 16 inches deep, making it the perfect choice for smaller spaces.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 71.50 |
| Carton Width | 68.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 57.8 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80151_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80151_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 57.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 65 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Complete The Look
End Table
Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Documents Console
Thin Metal Console
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Magnolia Manor Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Parkland Falls Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Affinity Glass Top Accent Console
Sanctuary Four-Drawer Console
Bexar Leg Huntboard
Vera Cruz Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Console Table
"*" indicates required fields