Cascade Square Cocktail Table
Square coffee table with a tempered glass top, champagne trim, and a mirrored bottom shelf over a lacquered burlap base. Casters provide easy mobility.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The sleek silhouette of the square-shaped Cascade Cocktail Table combines with a serene neutral color palette to infuse your living space with a relaxing tranquility. Crafted of Oak Veneers with a lacquered burlap finish in a pebble color, the table has a tempered glass top with champagne trim and a mirrored bottom shelf for a shimmering effect. This roomy table features castors for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 24.00 |
|---|---|
| Carton Length | 55.25 |
| Carton Weight | 380.00 |
| Carton Width | 55.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 52.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 17.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Burlap, Tempered Glass, Mirror and Casters |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 260 |
| Image Role Data | {“6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_80112_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80112_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 17 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Headboard
Cascade California King Sleigh Bed
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Cascade End Table
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Two-Drawer Nightstand
Cascade Accent Chair
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Cocktail Table
Cascade Server
Cascade Console Table
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Footboard
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Plymouth Gray Square Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Square Cocktail Table
"*" indicates required fields