Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Two-drawer nightstand in time-worn gray with poplar/hardwood solids and maple veneer. Features a felt-lined top drawer, cedar-lined bottom drawer, cord clip, and a built-in 3-plug outlet with USB port.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic and romantic, the two-drawer Ciao Bella Nightstand will bring a European farmhouse ambience to your bedroom retreat. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the nightstand is finished in Time Worn Gray, a layered and distressed finish that looks like it is aged gracefully through the decades. Features include a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer, a cord clip on the back and a 3-plug outlet with USB port for charging electronics.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90016-99 |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 112.20 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27.5W x 10.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.2 |
| Image Role Data | {“5805_90016_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90016_95_room”:[“Room Image 1″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90016_95_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 90.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Spindle Back Arm Chair
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Headboard- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Speckled Gray
Ciao Bella Rectangular End Table
Bedroom Ciao Bella 6/0 Rail- Speckled Gray
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Items We Think You Will Love..
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Affinity Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Normandy Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Sanctuary Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Archivist Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
"*" indicates required fields