Big Sky Portrait Mirror
Portrait mirror framed in charcoal Furrowed Bark with a crosshatch texture, accented by Vintage Natural trim. Wood-and-resin construction delivers a tactile, organic look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by rugged American wilderness landscapes, the Big Sky Portrait Mirror is tactile and organic with a dramatic crosshatch texture on the border finished in the charcoal-colored Furrowed Bark. Crafted of wood and resin, it is accented with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror.
Product Details
| Carton Height | 6.50 |
|---|---|
| Carton Length | 41.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Wood, Resin and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 42.875 |
| Mirror Glass Dimensions | 26W x 34H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 36.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 64.24 |
| Image Role Data | {“6700_90202_80_004_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_90004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 64.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 36.25 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Nine Drawer Dresser
Big Sky Host Chair
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Headboard
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Lateral File Cabinet
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Queen Panel Bed
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Mirror
Items We Think You Will Love..
Elixir Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Serenity Amelia Oval Mirror
Chapman Mirror
Big Valley Mirror
Americana Oval Mirror
Americana Landscape Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Portrait Mirror
"*" indicates required fields