Big Sky Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Pecky Hickory veneers with a warm Vintage Natural finish and dark brushed bronze pulls. Self-closing drawers include a felt-lined top and cedar-lined bottom, plus a rear power supply and cord clip.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an American West vintage charm, the Big Sky Nightstand has a straightforward silhouette design crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top. Finished in the warm and rustic Vintage Natural, the piece is accented by dark brushed bronze pulls in a buckle style. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner. There’s a power supply and a cord clip on the back, and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerPower supplyCord clip on backFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze pulls in buckle styleDistressed Finished: Worm holes, rasp | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 168.43 |
| Carton Width | 36.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25W x 11.375D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Power Supply Type | FC-707 – 3 Plug Surface Mount with USB A |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 145.28 |
| Image Role Data | {“6700_90266_80_015_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90266_80_117_80_015_80_room”:[“Room Image 2″],”6700_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90015_80_straight_silo”:[“Sil |
| Weight | 145.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Portrait Mirror
Big Sky King Panel Bed
Big Sky End Table
Big Sky Small Wardrobe
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Big Sky Executive Desk
Big Sky Side Chair
Big Sky Stool
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Bachelors Chest
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Host Chair
Items We Think You Will Love..
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Affinity Leg Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Leesburg Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Bellevue Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Waterfall Black Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Three Drawer Nightstand
"*" indicates required fields