Big Sky Wardrobe
Rustic wardrobe/armoire in Pecky Hickory veneers with a Vintage Natural finish and arched panel detail. Behind two doors are a removable clothes rod, two adjustable shelves, and three drawers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness, the Big Sky Wardrobe exudes warmth with its rustic Pecky Hickory Veneers and Vintage Natural finish. The sweeping arched panel at the top of the case, authentic door hinges and wood bar hardware take you back to the heritage of post and beam construction and true craftsmanship. Behind the two doors is a removable clothes rod, two adjustable shelves and three drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsRemovable clothes rodTwo adjustable shelves behind pair of doorsThree drawersFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers i | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 4.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 19.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 12.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 523.38 |
| Carton Width | 56.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 46 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 83.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 49.75W x 18.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 472.67 |
| Image Role Data | {“6700_90013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90013_80_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 3″],”6700_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_900 |
| Weight | 472.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 52 × 83 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky End Table
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Cal King Panel Bed
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Three Drawer Chest
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Rocking Chair
Big Sky Media Console
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Wardrobe
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Plymouth Gray Dresser
Verona Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Bureau
Sanctuary Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Chatelet Dresser
Affinity Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Wardrobe
"*" indicates required fields