Big Sky Small Wardrobe
Small wardrobe/armoire in a black Charred Timber finish over Pecky Hickory veneers with burlap door fronts. Inside are a removable clothes rod, two adjustable shelves, and four self-closing drawers; finished with dark brushed bronze bar pulls and bun feet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tactile appeal and a vintage design, the Big Sky Small Wardrobe is striking in a black Charred Timber finish over Pecky Hickory Veneers contrasting with finished burlap on the door fronts. Behind the two doors is one removable clothes rod, two adjustable shelves and four self-closing drawers. Accented by dark brushed bronze bar pulls and chic bun feet.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with burlap inlayOne removable clothes rodTwo adjustable shelves behind doorsFour self-closing drawersFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Interior is finished in Vintage Natural.Hardware: Dark bru | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 27H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42W x 15.25D x 6.25H |
| Carton Height | 86.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 382.72 |
| Carton Width | 52.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 82.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Burlap |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.50 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.25D x 2TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 334.22 |
| Image Role Data | {“6700_90213_98_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_90213_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_90213_98_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90666_213_003_98_017_85_room”:[“Room Image 3”],”6700_90213_98_sil |
| Weight | 334.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.5 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Urn Spot Table
Big Sky King Corbel Bed
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Headboard
Big Sky Executive Desk
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Cal King Corbel Bed
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Base
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Trestle Dining Table with 2-20in Leaves
Big Sky Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Dresser
Leesburg Bureau
Chatelet Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Waterfall Black Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Americana Dresser
Sanctuary Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Boheme Bilzen Wardrobe
Archivist Nine-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Small Wardrobe
"*" indicates required fields