Big Sky Tahoe Entertainment Console
Two-tone entertainment console for up to an 80 in. TV with Avalanche White case and Vintage Natural hickory accents. Includes 4 soft-close doors, adjustable shelving, a ventilated back panel, and integrated power.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Tahoe Entertainment Console features a two-tone finish that marries Avalanche White with Vintage Natural, a warm finish over rustic Hickory Veneers. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams of rivers of America’s Western landscapes. With 4 doors with soft-close hinges and accented by dark brushed bronze bar pulls, there are two adjustable shelves behind each pair of doors and two adjustable shelves in the center section, along with a ventilated back panel and a power supply. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsTwo adjustable shelves in center sectionVentilated back panelPower supplyFinish: Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and s | Yes |
|---|---|
| Finish | Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and shelves. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. Vintage Nat |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 23.75W x 17.25D x 7.625H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 7.625H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 6.5H |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 306.70 |
| Carton Width | 87.50 |
| Center Base Panel Opening | 23.75W x 17.125D x 7.625H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 23.75W x 17.25D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 2.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.875 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 32.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 28.25W x 16.375D x 7.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 28.25W x 16.375D x 24.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 28.25W x 14.25D x 1.5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Maple and Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_55484_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Top
Big Sky Cal King Panel Bed
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Footboard
Big Sky Side Chair –
Big Sky Queen Panel Bed
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Arm Chair
Big Sky End Table
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky King Panel Bed
Casual Dining Big Sky Trestle Dining Table Base
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Items We Think You Will Love..
68in Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Three Door Console
Leesburg Entertainment Console
69in Entertainment Console
German Silver Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Entertainment Console 72in
Four-Door Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Tahoe Entertainment Console
"*" indicates required fields