Big Sky Executive Desk
Grand executive desk in vintage natural pecky hickory with a solid-wood edged top and top-grain leather writing surface. Offers seven drawers with a drop-front keyboard drawer, removable dividers and trays, plus locking file drawers for letter/legal files
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrate the dramatic vistas and natural beauty of the American wilderness with the grand Big Sky Executive Desk. Crafted of rustic Pecky Hickory Veneers in a Vintage Natural finish with a solid wood edged top and a top-grain-leather writing surface, the desk has 7 drawers including a center drawer with drop-front for use with the keyboard. The left and right top drawers each have two removable dividers, one removable pencil tray and writing insert that can be used on either side. The left and right second drawer locks and has two removable dividers. The left and right bottom drawers are locking file drawers with Pendaflex letter/legal system. On the visitor’s side of the desk is an arch design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer has drop-front for use with keyboardLeft and right top drawers each have two removable dividers, one removable pencil tray and writing insert that can be used on either sideLeft and right second drawer locks and has two removabl | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 10.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 447.54 |
| Carton Width | 75.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2.125H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24.75W x 30.5D x 24.5H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Leather and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rock, drawknife, gauging, chain distressing and wire brush |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 391.1 |
| Image Role Data | {“6700_10562_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_10562_80_466_98_55490_80_CC585_085_room”:[“Room Image 1″],”6700_10562_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_10562_80_back_silo”: |
| Weight | 391.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 72.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Big Sky Etagere
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Base
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky King Corbel Bed
Big Sky Lateral File Cabinet
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Top
Bedroom Big Sky 5/0-6/6 Rails
Big Sky Stool
Big Sky Three Drawer Chest
Big Sky Cal King Panel Bed
Bedroom Big Sky 6/6 Rails and Canopy
Items We Think You Will Love..
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Corsica Writing Desk
Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
42” Leg Desk
Brookhaven Executive Desk
Tynecastle Executive Desk
Rhapsody Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Executive Desk
"*" indicates required fields