Big Sky Round Accent Mirror
Round accent mirror framed in charcoal Furrowed Bark with a crosshatch texture and Vintage Natural trim. Wood-and-resin construction offers a tactile, organic look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by rugged American wilderness landscapes, the Big Sky Round Accent Mirror is tactile and organic with a dramatic crosshatch texture on the border finished in the charcoal-colored Furrowed Bark. Crafted of wood and resin, it is accented with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror.
Product Details
| Back Panel Material | MDF |
|---|---|
| Carton Height | 5.75 |
| Carton Length | 46.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood, Resin and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 32W x 32H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 58.96 |
| Image Role Data | {“6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_75203_97_900_400_410_80_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_75203_97_900_80_400_410_98_90008_99_room”:[“Room Image |
| Weight | 58.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Three Drawer Nightstand
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Base
Big Sky Executive Desk
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Headboard
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Big Sky Stool
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Big Sky Turned Leg Cocktail Table
Casual Dining Big Sky Trestle Dining Table Base
Big Sky Lateral File Cabinet
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Americana Landscape Mirror
Sanctuary Shaped Mirror
Cascade Round Mirror
Americana Landscape Mirror
Americana Oval Mirror
Ridgecrest Mirror
Saddlebrook Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Big Valley Mirror
River Place Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Round Accent Mirror
"*" indicates required fields