Big Sky Arm Chair
Dining arm chair with a stylized spindle back and Vintage Natural wood frame. Saxony Porcelain performance fabric seat with oversized nailhead trim for added flair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Big Sky Arm Chair has a stylized spindle back, shaped wood arms, legs and 3 stretchers finished in Vintage Natural. The seat is covered in the Saxony Porcelain performance fabric, and oversized nailhead trim adds flair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-75400-98 |
| Arm Height | 27 |
| Carton Height | 60.00 |
| Carton Length | 35.50 |
| Carton Weight | 36.38 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Saxony Porcelain (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 39.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood, Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAXONY-POR-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Cushion Thickness | 3.75 |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22.5 |
| Seat to Back Height | 20.75 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SAXONY-POR-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 23.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 22 |
| Image Role Data | {“6700_75200_400_410_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75200_400_50008_80003_80_75906_410_98_room”:[“Room Image 2″],”6700_75203_97_900_400_410_80_90008_99_room”:[“Room Imag |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23.25 × 39.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Footboard
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Top
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Turned Leg End Table
Big Sky Side Chair –
Big Sky Round Dining Table
Big Sky Three Drawer Chest
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Bedroom Big Sky 5/0-6/6 Rails
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Small Wardrobe
Items We Think You Will Love..
Tori CHAIRS 30144/52CB
Architect CHAIRS 30263B/5187
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Arm Chair
"*" indicates required fields