Big Sky Cocktail Table
Cocktail table with a beam-inspired silhouette, pairing a Vintage Natural wood base with a crosshatched top in charcoal Furrowed Bark. A bold rustic centerpiece for the living room.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a simple and straightforward silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky Cocktail Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
Product Details
| Rectangle shapeCrosshatch texture on topFinish: Vintage Natural base: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Furrowed Bark top: a charcoal finish with a crosshatch texture.Distressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 22.00 |
| Carton Length | 35.75 |
| Carton Weight | 186.12 |
| Carton Width | 57.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 31.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 17.25 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 53.75 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 156.64 |
| Image Role Data | {“6700_80109_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_80109_99_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 156.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 53.75 × 17.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Side Chair
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Headboard
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Lateral File Cabinet
Casual Dining Big Sky Trestle Dining Table Base
Big Sky Host Chair
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Top
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Urn Spot Table
Items We Think You Will Love..
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Cocktail Table
"*" indicates required fields