Big Sky End Table
Square end table pairs a Vintage Natural wood base with a charcoal Furrowed Bark crosshatch top. Wood-and-resin construction delivers a grounded, beam-inspired look for living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a simple and straightforward square-shaped silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky End Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 24W x 26D x 1.75TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, wire brushing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 75.24 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_80116_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80116_99_straight |
| Weight | 75.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Round Dining Table
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Footboard
Big Sky Tahoe Entertainment Console
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Stool
Big Sky Rocking Chair
Big Sky Arm Chair
Big Sky Wardrobe
Big Sky Sofa Table
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Small Wardrobe
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray End Table
Eclipse Brown Round End table
Waterfall Black Round End Table
Americana End Table
Sylvie Short Bunching Table
Eclipse Brown Round End table
Millwork Brown End Table
Mesa Valley End Table
City View Round End Table
Americana End Table
Lake House End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky End Table
"*" indicates required fields