Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Urn-inspired resin accent table finished in Avalanche with a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In an urn-inspired design, the Tahoe Spot table is crafted of resin and finished in Avalanche, a color recalling the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. With a round shape and ribbed accents, the compact footprint of this stylish table is only 20” W x 20” D.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-97 |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 25.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Weight | 95.92 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_50003_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 95.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Sofa Table
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky Side Chair
Big Sky Stool
Big Sky Cal King Corbel Bed
Big Sky Buffet
Big Sky Bachelors Chest
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Headboard
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky Host Chair
Big Sky Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Chest
Americana Bed Bench
Parkland Falls Storage Trunk
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Oval Accent Table
French Two Drawer Chest
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Verona Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
"*" indicates required fields