Big Sky Urn Spot Table
Urn-inspired resin accent table with a black distressed rub-through finish and a round, ribbed form. Measures 20 in. W x 20 in. D.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In an urn-inspired design, the Big Sky Spot Table is crafted of resin and finished in a black distressed finish with rub-through. With a round shape and ribbed accents, the space-efficient footprint of this vintage table is only 20” W x 20” D.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-50003-02 |
| Best Seller | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rub-through |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 94.80 |
| Carton Width | 24.00 |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“6700_50003_97_room”:[“Room Image 1″],”6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_50003_97_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_50003_97_top”:[“Top S |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Three Drawer Nightstand
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Buffet
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Etagere
Big Sky Cocktail Table
Big Sky Side Chair –
Big Sky Trestle Dining Table with 2-20in Leaves
Big Sky King Corbel Bed
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Small Wardrobe
Items We Think You Will Love..
Susan G. Komen Eternal Chest
Triumph Accent Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Waterfall Black Accent Table
Chest
Verona Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Oval Accent Table
Hamilton Accent Table
Moment of Hope Chest
Unity Chest
Melody White Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Urn Spot Table
"*" indicates required fields