Big Sky Entertainment Console
Two-tone entertainment console for up to an 80 in. TV, crafted of Pecky Hickory veneers with a solid-wood edged top. Four self-closing drawers and a finished-all-sides design provide refined TV stand storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Evoke the iconic rugged landscapes of the American wilderness with the Big Sky Entertainment Console. Accommodating up to an 80-inch TV, the console features a two-tone finish contrasting a charcoal color with a crosshatch texture on the drawers with a warm, rustic, natural finish on the top, base and shelf. Crafted of Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top, the drawers have self-closing guides and painted black interiors. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawers with self-closing guidesDrawers have finger pulls on the bottomOne fixed shelfFinished on all sidesDrawer interior is painted blackFinish: Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on the drawers. Vint | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Base Panel Opening | 41.75W x 14D x 9.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 352.00 |
| Carton Width | 84.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16W x 13D x 5.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 312.4 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 3″],”6700_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 312.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Three Drawer Nightstand
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Headboard
Big Sky Three Drawer Chest
Big Sky Lateral File Cabinet
Big Sky King Corbel Bed
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Headboard
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Side Chair –
Big Sky Stool
Big Sky Wardrobe
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Big Sky Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
German Silver Entertainment Console
Lake House TV Console
Entertainment Console 64in
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
St. Armand Entertainment Console
68in Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Solstice 78in Entertainment Console
Entertainment Console
Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Entertainment Console
"*" indicates required fields