Big Sky Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Pecky Hickory veneers with a Vintage Natural finish and dark brushed bronze bar pulls. Top drawer has a removable felt liner, bottom drawer is cedar-lined, and there’s a rear power supply with cord clip.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding the heritage of post and beam construction and true craftsmanship, the Big Sky Nightstand has a straightforward silhouette design crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top. Finished in the warm and rustic Vintage Natural, the piece is accented by dark brushed bronze bar pulls. With three drawers, the top drawer has a removable felt liner. There’s a power supply with a cord clip on the back, and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has removable felt linerCord clip on backPower supplyFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze bar pullsDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 151.23 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.5W x 10.75D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Power Supply Type | FC-707 – 3 Plug Surface Mount with USB A |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.6 |
| Image Role Data | {“6700_90366_016_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90016_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90016_80_top”:[ |
| Weight | 129.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Trestle Dining Table with 2-20in Leaves
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Three Drawer Nightstand
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Base
Big Sky Cal King Panel Bed
Big Sky Turned Leg Cocktail Table
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Panel Footboard
Big Sky Side Chair –
Big Sky Eight Drawer Dresser
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Footboard
Big Sky Media Console
Items We Think You Will Love..
Bellevue Open Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Normandy Nightstand
Chatelet Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Plymouth Gray Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Ludwig Brown Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Three Drawer Nightstand
"*" indicates required fields