Big Sky Buffet
Vintage Natural buffet in Pecky Hickory veneers with a solid-wood edged top and beam-inspired silhouette. Inside are adjustable shelves and two self-closing drawers, one with a removable felt liner and one with a removable silverware tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Warm and rustic with a silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky Buffett is crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid wood edged top. The buffet is finished in Vintage Natural, an organic finish that reveals the authentic knots and wood grain patterns. The four doors have soft-close hinges, and there’s one self-closing drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors. The right side drawer has a removable felt liner and the left side drawer has a removable silverware tray. The interior is finished in Charred Timber, inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne self-closing drawer behind each pair of doorsRight side drawer has removable felt linerLeft side drawer has removable felt silverware trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilat | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38.75W x 12.75D x 9.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 303.60 |
| Carton Width | 83.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Drawer Dimensions | 30.5W x 11.5D x 4.5H |
| Height | 38.25 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 38.75W x 12.75D x 9.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.75W x 12.75D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 264.44 |
| Image Role Data | {“6700_75203_97_900_80_400_410_98_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_75207_80_400_410_80_75900_80_room”:[“Room Image 2″],”6700_75207_80_400_410_98_75900_80_room”:[“Room Image 3”],”6700_759 |
| Weight | 264.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80.25 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Turned Leg Cocktail Table
Big Sky Side Chair
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Cal King Corbel Bed
Big Sky Host Chair
Big Sky Urn Spot Table
Big Sky Etagere
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Big Sky Turned Leg End Table
Big Sky Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Americana Display Cabinet
Rhapsody 72” Credenza
Curata Buffet/Credenza
Americana Pie Chest
Lawson Server
Farmhouse Server
Athens Buffet
Treasures Hutch – Oak
Americana Four-Door Buffet
Newport Server
Double Bridge Sideboard
Americana Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Buffet
"*" indicates required fields