Entertainment Console
Entertainment console in creamy white with shimmering capiz shell inlay and silver-tone metal base, sized for up to a 75 in. TV. Four soft-close doors conceal storage with a ventilated back panel and built-in power.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A creamy white finish with a subtle shimmer combines with capiz shell inlay and a silver-colored metal base and feet for a stylish focal point designer piece that also accommodates up to a 75-inch TV. The four wood-framed doors with capiz shell inlay have soft-close hinges and one drawer behind each door. Ventilated back panel and power supply. Crafted of Hardwoods, shell and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood framed doors with capiz shell inlay and soft-close hingesOne drawer behind each doorVentilated back panelPower supplySilver metal wrapped base trimMetal feetFinish: Creamy white finish with a little shimmer, capiz shell inlay on doors and silver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Resin, Mother of Pearl |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 12.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Material Description | Hardwoods, Shell, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 74.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 193.6 |
| Image Role Data | {“1686_55476_02_room”:[“Room Image 1″],”1686_55476_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1686_55476_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74.75 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | 1686-55 & Melange |
Complete The Look
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Snaked Console Table
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Marin Rectangle Cocktail Table
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Items We Think You Will Love..
Urban Elevation Low Entertainment Console
Athens Entertainment Base
Solstice 78in Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
City View 82 Inch TV Console
Millwork Brown Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Lake House TV Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Entertainment Console
"*" indicates required fields