Americana Dresser
68″ (172.7 cm) Bedroom Americana Dresser, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the American Dresser is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 7 self-closing drawers, with the top left and right drawers with black removable felt liners. The center drawer has a black liner and black removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar-lined. Metal alloy pulls are in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven self-closing drawersTop left and right drawers have black removable felt linersCenter drawer has a black liner and black removable felt jewelry trayBottom two drawers are cedar linedAll drawers have the Honey finish insideScalloped shape baseFinish: | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st Row Drawer Dimensions | 17.875W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 29.25W x 13.5D x 5.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90002-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | Plywood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 333.00 |
| Carton Width | 72.25 |
| Clearance | 6 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 65.125 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Hardware Material | Antimony |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, scraping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 287 |
| Image Role Data | {“7050_90002_02_90007_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90002_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90002_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90002_02_top”: |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Server
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Queen Panel Bed
Americana Floor Mirror
Americana Bachelor Chest
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Landscape Mirror
Americana Dining Bench
Items We Think You Will Love..
Boheme Adante Dresser
Plymouth Gray Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Affinity Dresser
River Place 2 Door 9 Drawer Dresser
Normandy Dresser
Waterfall Black Dresser
Chatelet Dresser
Bellevue Dresser
Verona Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Dresser
"*" indicates required fields