Americana Three-Drawer Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Americana Three-Drawer Nightstand highlighted with Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a two-tone finish with the time-worn white Daisy on the base and the warm Honey on the top and drawer interiors, the Americana Three-Drawer Nightstand is a classic, charming design with nostalgic flair. There are 3 self-closing drawers and a solid-wood edge top. Crafted of Oak Veneers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect | Yes |
|---|---|
| Finish | Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed d |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90016-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 152.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 5.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.625 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.5W x 11.5D x 4.625H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90016_02_Silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90016_02_Straight_Silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Bachelor Chest
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana Queen Panel Bed
Living Room Americana Trestle Rectangle Cocktail Table
Americana Landscape Mirror
Americana Rocking Chair
Americana Landscape Mirror
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Americana 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Curata One-Drawer Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Verona Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Vintage Series Open Night Stand – Black
Ludwig Brown Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields