Americana Wardrobe
48″ (121.9 cm) Bedroom Americana Wardrobe, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining an historical piece with a fresh take on finish, function, hardware and form, the Americana Wardrobe has shaped carved door fronts with an architectural arched design and scroll accents on the base. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the time-worn white Daisy with a warm Honey interior finish. There’s mirrored glass on the interior of the doors, one removable clothing rod, two adjustable wood shelves and 3 self-closing drawers. The top left drawer has black removable felt liner and the top right drawer has a black felt liner and black removable felt-lined jewelry tray. The one bottom drawer is self-closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with mirror glass on interior and magnetic catchesOne removable clothing rodTwo adjustable wood shelvesThree self-closing drawers behind doorsTop left drawer has black removable felt linerTop right drawer with black felt liner and a black remova | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 15.75D x 4.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 41.875W x 19.125D x 15.125H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 34.875W x 15.75D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Shelf Opening | 41.875W x 19.125D x 11H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 37.875W x 15.75D x 9.875H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90013-02 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 29.25 |
| Carton Weight | 449.24 |
| Carton Width | 52.25 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 83.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 41.875W x 19.125D x 1.5H |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 377.96 |
| Image Role Data | {“7050_90013_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90666_89_90015_89_90013_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90666_89_90115_89_90013_89_room”:[“Room Image 3″],”7050_90013_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 377.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 48 × 83.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Floor Mirror
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Americana King Panel Bed
Americana End Table
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Trestle End Table
Americana Dining Bench
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Four-Door Buffet
Items We Think You Will Love..
Ludwig Brown Dresser
Verona Dresser
Chatelet Dresser
Plymouth Gray Dresser
River Place 2 Door 9 Drawer Dresser
Boheme Adante Dresser
Waterfall Black Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Leesburg Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Wardrobe
"*" indicates required fields