Americana Trestle Console Table
78″ (198.1 cm) Living Room Americana Trestle Console Table, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining an historical design with a fresh take on finish, function and form, the stunning Americana Trestle Console Table has a two-tone finish combining a parquet Oak Veneer top design with a Molasses finish on the base. Capturing the essence of a well-loved heirloom, the deep dark Molasses tone over Cathedral Oak Veneers adds warmth, while the variations in color reveal the natural beauty of the wood beneath. The base is an interlocked carved stretcher design. At only 16 inches deep, this striking piece fits into even tight spaces. Solid-wood edge top.
Product Details
| Rectangle shapeTwo tone finishParquet veneer top designInterlocked designed carved stretcherFinish: Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generatio | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 119.24 |
| Carton Width | 83.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 78W x 16D |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.96 |
| Image Role Data | {“7050_80151_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_80110_89_80115_02_80151_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_80110_89_80151_89_80115_89_CC507_room”:[“Room Image 3″],”7050_80151_89_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 80.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 78 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Two-Door Nightstand
Americana Four-Door Buffet
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana Dresser
Americana Dining Bench
Americana Bachelor Chest
Americana Server
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Dining Bench
Americana End Table
Items We Think You Will Love..
Console Table
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Parkland Falls Console Bar Table
Console Table
Elixir Console Table
City View Console Bar Table
Documents Console
Arrowcreek Console Bar Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Beaumont Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Trestle Console Table
"*" indicates required fields