Americana Upholstered Seat Arm Chair
26 1/2″ (67.3 cm) Casual Dining Americana Upholstered Seat Arm Chair – 2 per ctn/price ea incorporating Fabric design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the natural beauty of a simpler time, the Americana Upholstered Seat Arm Chair has a spindle back with carved accents on the spindles and frame. Crafted of Oak Veneers with a fabric seat trimmed in welt, it is finished in the time worn Molasses finish, with the look of natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath. The seat is upholstered in the 100% Linen performance fabric Biscuit.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWelt trimSpindle backCarved accents on the spindles and frameFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Fabric | 100% Linen |
| Alternate Finish Items | 7050-75300-85 7050-75300-02 |
| Arm Height | 24.75 |
| Carton Height | 54.50 |
| Carton Length | 36.25 |
| Carton Weight | 38.58 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 27.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 22 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Biscuit (Performance); 100% Linen; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Biscuits-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 21.5 |
| Seat to Back Height | 22.5 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 26.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 23.15 |
| Image Role Data | {“7050_75200_89_75300_89_75310_89_75908_85_75900_85_room”:[“Room Image 1″],”7050_75203_89_75310_89_75300_89_85001_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_75300_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 26.5 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Queen Panel Bed
Americana Six-Drawer Chest
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Display Cabinet
Americana Two-Door Nightstand
Americana Six-Drawer Chest
Americana King Panel Bed
Americana Bachelor Chest
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana King Upholstered Poster Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Tori CHAIRS 30124B/5287
Tori CHAIRS 30144B/5287
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Owen CHAIRS 30154B/5287
Owen CHAIRS 30154/52CB
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Upholstered Seat Arm Chair
"*" indicates required fields