Americana Three-Drawer Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Americana Three-Drawer Nightstand incorporating Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a two-tone finish with the deep, dark Molasses on the base and the warm Honey on the top and drawer interiors, the Americana Three-Drawer Nightstand is a classic, charming design with nostalgic flair. There are 3 self-closing drawers and a solid-wood edge top. Crafted of Oak Veneers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dar | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Primary Materials | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Assembly Required | No |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Dresser
Americana Dresser
Americana Dining Bench
Americana Dresser
Americana Rocking Chair
Americana Server
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Trestle End Table
Americana California King Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Items We Think You Will Love..
Affinity Three-Drawer Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Verona Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Archivist Three-Drawer Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Chatelet Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Bellevue Open Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields
