Americana Landscape Mirror
48″ (121.9 cm) Bedroom Americana Landscape Mirror enriched by Wood and Mirror design elements, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn white Daisy, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revea | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-89 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_75200_02_75300_02_75310_02_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_90008_02_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Floor Mirror
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Oval Mirror
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Four-Door Buffet
Americana Rocking Chair
Americana Entertainment Credenza
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Mirror
River Place Mirror
Ridgecrest Mirror
Rhapsody Mirror
Elixir Mirror
Horizons Lighted Mirror
Saddlebrook Mirror
Magnolia Manor Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Modern Farmhouse Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Banyon Bay Round Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Landscape Mirror
"*" indicates required fields