Americana Landscape Mirror
48″ (121.9 cm) Bedroom Americana Landscape Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood and Mirror design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn Molasses, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the vari | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-02 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90266_85_90016_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 2”],”7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_ |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Americana King Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana Landscape Mirror
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Two-Door Nightstand
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Americana Bachelor Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin Mirror
Serenity Amelia Oval Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Castella Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
Elixir Mirror
Magnolia Manor Mirror
Saddlebrook Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Banyon Bay Round Mirror
Leesburg Landscape Mirror
Big Valley Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Landscape Mirror
"*" indicates required fields