Charleston Round Mirror
Traditional round wall mirror framed in wood and resin with a dark wood finish, 42 in. diameter.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the classic British and Dutch Colonial design periods, the beveled-edge Charleston Round Mirror has an elaborately carved botanical motif all the way around the wood frame. It is finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry Veneers showcasing dramatic cathedral patterns and naturally occurring knots in the wood to deliver a rich warm finish and sophisticated aesthetic.
Product Details
| Beveled edgeCarved leaf motifRound shapeFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Carton Height | 6.75 |
| Carton Length | 46.75 |
| Carton Weight | 77.88 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 3.25 |
| Distressing | No |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Resin |
| Mirror Glass Dimensions | 34.625W x 34.625H x .25TH |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 42.00 |
| Weight | 61.6 |
| Image Role Data | {“6750_90007_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_85002_00_90004_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_90266_302_007_315_85_room”:[“Room Image 2″],”6750_90266_315_316_302_007_85_room”:[“Room Image 3 |
| Weight | 61.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Charleston Upholstered Arm Chair
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Panel Footboard
Living Room Charleston End Table
Bedroom Charleston 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Charleston Rectangle Cocktail Table
Charleston Bistro Table
Charleston Cal King Sleigh Bed
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Rectangle Leg Dining Table w-2-22in Leaves
Items We Think You Will Love..
Chapman Mirror
Magnolia Manor Mirror
Big Valley Mirror
Banyon Bay Round Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Americana Landscape Mirror
River Place Mirror
Rhapsody Mirror
Leesburg Landscape Mirror
Saddlebrook Mirror
Big Valley Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Round Mirror
"*" indicates required fields