Americana Two-Door Nightstand
38″ (96.5 cm) Bedroom Americana Two-Door Nightstand, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining an historical piece with a fresh take on finish, function, hardware and form, the Americana Two-Door Nightstand has shaped carved door fronts with an architectural arched design and scroll accents on the base. The two-tone finish pairs the deep, dark Molasses on the case with the warm Honey on the top and drawer interiors. The two doors have magnetic catches and one adjustable wood shelf behind the doors. Crafted of Oak Veneers, the nightstand has a solid-wood edge top.
Product Details
| Two doors with magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsInterior finish is in HoneyVentilated back panel with wire management holesScroll accents on baseShaped carved door frontsTwo-tone finishFinish: Molasses finish on base and Honey finish | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Alternate Finish Items | 7050-90017-02 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 33.5W x 15.25D x 10.125H |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 146.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Clearance | 2 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 10.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.375 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 33.5W x 14.5D x 10.75H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 33.5W x 14.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“7050_90017_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90017_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90017_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7050_90017_89_top”:[“Top |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Trestle Console Table
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana California King Panel Bed
Americana Trestle End Table
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Dresser
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Bedroom Americana 5/0 Headboard
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Curata One-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Chatelet Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Chatelet Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Affinity Three-Drawer Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Verona Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Two-Door Nightstand
"*" indicates required fields