Americana Trestle End Table
26″ (66 cm) Living Room Americana Trestle End Table enriched by Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining an historical design with a fresh take on finish, function and form, the stunning Americana Trestle End Table has a two-tone finish combining a parquet Oak Veneer top design with a Molasses finish on the base. Capturing the essence of a well-loved heirloom, the deep dark Molasses tone over Cathedral Oak Veneers adds warmth, while the variations in color reveal the natural beauty of the wood beneath. The base is an interlocked carved stretcher design. Solid-wood edge top.
Product Details
| Rectangle shapeTwo tone finishParquet veneer top designInterlocked designed carved stretcherFinish: Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generatio | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 52.80 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 15.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 30.36 |
| Image Role Data | {“7050_80112_85_80113_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_80113_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_80113_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_80113_89_top”: |
| Weight | 30.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 5/0 Headboard
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Rocking Chair
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Landscape Mirror
Living Room Americana Trestle Rectangle Cocktail Table
Americana Three-Drawer Nightstand
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana Dining Bench
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Palette Brown Tall Bunching Table
Mesa Valley End Table
Lake House Tiered Table
Melody White Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Sylvie Tall Bunching Table
Waterfall Brown Round End Table
Mill Valley Round End Table
Ludwig Brown End Table
Brookhaven End Table
Millwork Brown End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Trestle End Table
"*" indicates required fields