House Blend 60in Writing Desk
60 in. writing desk in Dark Roast Quartered Ash with silver metal trim, finished on all sides. Built-in top power supply supports seamless electronics hookups.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add stylish work-from-home bandwidth to any space with the House Blend 60in Writing Desk with a sleek combination of the Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers and silver metal trim. The bold silhouette is finished on all sides and features a power supply in the top for seamless electronics hook ups.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 163.80 |
| Carton Width | 63.75 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 110.67 |
| Image Role Data | {“5892_10460_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5892_10460_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
Complete The Look
House Blend Junior Executive Desk
House Blend Lateral File
House Blend Executive Desk
House Blend Etagere
House Blend Computer Credenza
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Leg Desk
Corsica Junior Executive Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
54 inch Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Archivist Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Chatelet Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
House Blend 60in Writing Desk
"*" indicates required fields