House Blend Executive Desk
Executive desk in Dark Roast Quartered Ash with silver trim, finished on all sides. Seven drawers feature removable organizers, locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, and a writing slide.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add stylish work-from-home bandwidth to any space with the House Blend Executive Desk with a sleek combination of the Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers, silver metal trim and polished stainless bar pulls. The bold silhouette has 7 drawers, with the top left and right drawers on full extension metal ball-bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. Bottom drawers are locking file drawers with Pendaflex filing system and full extension metal ball-bearing slides. The center drawer has a drop-front for keyboard use. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 40.25 |
| Carton Weight | 400.00 |
| Carton Width | 75.25 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Polished Stainless |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 28.25W x 16.125D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 351 |
| Image Role Data | {“5892_10562_85_detail”:[“Detail Image 1″],”5892_10562_464_467_466_85_room”:[“Room Image 1″],”5892_10562_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5892_10562_85_open_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
Complete The Look
House Blend Computer Credenza
House Blend Junior Executive Desk
House Blend Etagere
House Blend Lateral File
House Blend 60in Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Leesburg Executive Desk
Brookhaven Executive Desk
54 inch Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Archivist Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Tynecastle Executive Desk
Rhapsody Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
House Blend Executive Desk
"*" indicates required fields