House Blend Junior Executive Desk
Junior executive desk in Dark Roast Quartered Ash with silver trim, finished on all sides. Seven drawers include removable organizers, locking file drawers, and a writing slide.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers with silver metal trim and polished stainless bar pulls, the sleek and stylish House Blend Desk will inspire your best work. Loaded with function, the desk has 7 drawers, with the top left and right drawers on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts. There’s one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be use on either side. The bottom drawers are locking file drawers with a pendaflex filing system. Finished on all sides so the desk can float in the room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.625W x 20D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.625W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.625W x 17.375D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 321.00 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Polished Stainless |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.5W x 16.25D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 280 |
| Image Role Data | {“5892_10660_85_detail”:[“Detail Image 1″],”5892_10660_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5892_10660_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5892_10660_85_top”:[“ |
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 64 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
Complete The Look
House Blend Computer Credenza
House Blend Lateral File
House Blend Etagere
House Blend 60in Writing Desk
House Blend Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Corsica Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Leesburg Executive Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
54 inch Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
42” Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
House Blend Junior Executive Desk
"*" indicates required fields