House Blend Computer Credenza
Computer credenza in Dark Roast Quartered Ash with silver trim and a ventilated back. Includes five drawers (locking file), right cabinet with adjustable shelves, drop-front keyboard drawer, pull-out work surface, and top power supply.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add stylish work-from-home bandwidth to any space with the House Blend Computer Credenza with a sleek combination of the Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers, silver metal trim and polished stainless bar pulls. Packed with storage and function, the desk has one door on the right, one adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind the door, along with a ventilated back panel. Five drawers with full extension metal ball bearing slides provide ample storage. The left middle drawer is on full extension metal ball bearing slides. The left bottom drawer is a locking file drawer on full extension metal ball bearing slides. There’s one drop-front drawer for keyboard use and a power supply on top. The desktop area above the center drawer pulls out for added work surface.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| One door on rightOne adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind doorOne shelf inside kneehole areaVentilated back panelFive drawers with 100lb full extension metal ball bearing slidesLeft middle drawer is on 100lb full extension metal ball b | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.625W x 20D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.625W x 20D x 4H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 14.625W x 17.25D x 10.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 5921-10464-90 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 300.00 |
| Carton Width | 75.75 |
| Charging USB Port Count | 2 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Polished Stainless |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 30W x 16.25D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | USB Charging Outlet |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Computer Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 255.75 |
| Image Role Data | {“5892_10464_85_detail”:[“Detail Image 1″],”5892_10464_467_85_EC363_081_room”:[“Room Image 1″],”5892_10562_464_467_466_85_room”:[“Room Image 2″],”5892_10464_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 255.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
Complete The Look
House Blend Etagere
House Blend 60in Writing Desk
House Blend Junior Executive Desk
House Blend Executive Desk
House Blend Lateral File
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Leg Desk
Curata Writing Desk
Corsica Executive Desk
Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
House Blend Computer Credenza
"*" indicates required fields