Commerce and Market Ferrous Accent Table
17″ (43.2 cm) Living Room Commerce and Market Ferrous Accent Table incorporating Resin design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a ribbed design and bronze-colored finish with highs and lows and textured feet, the Ferrous Accent Table has the appearance of a forged metal piece. At 17 inches round, it has a convenient compact footprint.
Product Details
| Carton Height | 28.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 44.09 |
| Carton Width | 19.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Resin |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 22.75 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 16.75W x 16.75D x 2TH |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 17.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 35.27 |
| Image Role Data | {“7228_80210_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80210_89_room”:[“Room Image 1″],”SS637_03_070_7228_80210_89_room”:[“Room Image 2″],”CC469_SW_089_7228_80210_89_room”:[“Room Image 3”],”7228_80 |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Underhill Entertainment Console
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Bar Cart
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Living Room Commerce and Market Gears Oval Cocktail Table
Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
Commerce & Market Brandon Cocktail Table
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Dimensions Credenza
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Unity Chest
Melody White Accent Table
Sylvie Accent Table
Americana Bed Bench
Waterfall Brown Accent Table
Curata Accent Table
Bubble Glass Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Hamilton Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Ferrous Accent Table
"*" indicates required fields