Commerce & Market Antares End Table
24″ (61 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Antares End Table highlighted with Hand Forged Iron and Soap Stone, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a dynamic blend of shapes, materials and color, the Antares End Table is a stone-topped, two-tiered design. The textured metal base is complemented by soap stone tops with flecks of green, black and charcoal. 24-inches round.
Product Details
| Carton Height | 27.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 20.94 |
| Carton Width | 26.50 |
| Depth | 15.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hand Forged Iron and Soap Stone |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 35 lbs |
| Width | 24.00 |
| Weight | 30.86 |
| Image Role Data | {“7228_80173_174_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80173_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80173_00_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”7228_80173_00_top”:[“ |
| Weight | 30.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce & Market Brandon End Table
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce & Market Twister End Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Stool
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Carpenter Brown Lamp Table
Lake House Square Lamp Table
Waterfall Black Round End Table
Millwork Brown Round End Table
Mesa Valley End Table
Athens End Table
Waterfall Brown Round End Table
Lyra End Table
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray End Table
Brookhaven End Table
Greystone Mill End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Antares End Table
"*" indicates required fields