Commerce & Market Console Table
42″ (106.7 cm) A refined piece inspired by White Travertine Stone and Carbon Steel, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With understated opulence, the delicately-scaled Commerce & Market Console Table combines White Travertine Stone on the shaped top and bottom shelf with a gold-colored metal frame.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 89.50 |
| Carton Width | 45.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Travertine Stone and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 77.5 |
| Image Role Data | {“7228_80012_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80012_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80012_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 42 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Rectangle Sofa Console
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce and Market Spindle Accent Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Base
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce and Market Knobby 3-Drawer Accent Chest
Commerce and Market Melrose Console Table
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Items We Think You Will Love..
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Melange Console Table
Leesburg Demilune Hall Console
River Place Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Affinity Glass Top Accent Console
Bexar Leg Huntboard
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Bluewind Flip-Top Console Table
Ciao Bella Narrow Console
Documents Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Console Table
"*" indicates required fields