Commerce and Market Haven Spot Table
16″ (40.6 cm) Living Room Commerce and Market Haven Spot Table, crafted with attention to detail and elevated through Marble design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A compact, octagonal design gives the Haven Spot Table a distinct look. With a marble top and side panels featuring natural beige, cream, brown, and gray colorations, this table exudes understated luxury. The plinth base and solid marble construction make it a durable and stylish option for any living room or lounge area.
Product Details
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 78.71 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Height | 22.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Marble |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 16.00 |
| Weight | 68.34 |
| Image Role Data | {“7228_80238_05_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80238_05_room”:[“Room Image 1″],”7228_80238_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80238_05_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 68.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 22 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Items We Think You Will Love..
Curata Accent Table
Nesting Tables
Unity Chest
Waterfall Brown Accent Table
Chest
Melange Four-Door Credenza
Hamilton Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melody White Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Haven Spot Table
"*" indicates required fields