Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
72″ (182.9 cm) Commerce and Market Home Entertainment Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza incorporating Mango Wood with Bone Inlay and Iron to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Distinguished by its three unique patterns on each door front, the Jaiden Three-Door Credenza offers a modern tribal feel, created through a series of hand-placed, multi-tone bone inlays. Crafted of mango wood, it sits atop an iron base in a brass finish, creating an eye-catching statement piece for a variety of living spaces.
Product Details
| Three doorsEach door has unique bone inlay designOne fixed wood shelf behind each doorVentilated back panel with wire managementMetal baseFinish: White washed natural wood finish with bone inlay designs on doors. Gold colored metal base. Transparent finis | Yes |
|---|---|
| Finish | White washed natural wood finish with bone inlay designs on doors. Gold colored metal base. Transparent finishes reveal a higher degree of color and grain variances, creating an irresistible |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 193.38 |
| Carton Width | 74.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Mango Wood with Bone Inlay and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Weight | 173.58 |
| Image Role Data | {“7228_55010_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_55010_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55010_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_55010_02_top”:[“Top |
| Weight | 173.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Two Door Chest
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Pyramid Side Table
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Amelia Round End Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Items We Think You Will Love..
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Four-Door Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Lake House TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
"*" indicates required fields