Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
38″ (96.5 cm) Living Room Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table highlighted with Wood and Resin design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With its textured plaster finish and rounded form, the Amelia Round Cocktail Table offers a unique focal point for living rooms. The plaster-like finish is embossed with a leaf motif, giving the table an artisanal feel. The sturdy wood and resin construction ensures long-lasting use, while the built-in casters provide flexibility in arrangement. Its creamy white finish enhances modern and casual spaces alike.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 42.00 |
| Carton Weight | 108.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 38.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 16.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Wood and Resin |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 86 |
| Image Role Data | {“7228_80229_02_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80229_02_room”:[“Room Image 1″],”4192_005_7228_80229_80230_02_6750_50012_06_room”:[“Room Image 2”],”7440_802_1626_009_6750_50012_06_7228_80229 |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 16.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce and Market Gears Round Cocktail Table
Commerce & Market Brandon Cocktail Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Console
Commerce & Market Tiger Tooth Vertical Mirror
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce and Market Haven Cocktail Table
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce & Market Stool
Items We Think You Will Love..
Millwork Brown Round Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Sylvie Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Affinity Round Cocktail Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Sylvie Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
"*" indicates required fields