Commerce & Market Round Side Table
13″ (33 cm) A refined piece inspired by Mindi Solids design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a rustic industrial vibe with the Commerce & Market Round Side Table, crafted of Mindi Solids with a dark wood finish and keyhole-motif base. With a round shape and convenient, compact footprint, this piece fits effortlessly in a variety of spaces.
Product Details
| Base Dimensions | 11W x 11D x 1.125TH |
|---|---|
| Carton Height | 24.00 |
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 18.74 |
| Carton Width | 17.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 13.00 |
| Distressing | No |
| Height | 20.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 19.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 13W x 13D x 1TH |
| Top Load Capacity | 10 lbs |
| Width | 13.00 |
| Weight | 11.02 |
| Image Role Data | {“7228_80021_85_50003_99_690_2031_room”:[“Room Image 1″],”7228_80054_15_80021_85_50003_99_896_5011_690_2031_room”:[“Room Image 2″],”780_95_980015_85_7228_50003_99_805_SQ_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 20.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce & Market Pyramid Side Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Dukes Bar Cabinet
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
Commerce & Market Giovanni Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Commerce & Market Brandon Cocktail Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce and Market Amelia Round End Table
Items We Think You Will Love..
Parkland Falls Storage Trunk
Triumph Accent Chest
Sylvie Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Verona Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Curata Accent Table
Chest
Red Bombe Chest
Americana Bed Bench
Oval Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Round Side Table
"*" indicates required fields