Commerce & Market Open Ended End Table
24″ (61 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Open Ended End Table enriched by Acacia Solids and Metal Tube, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf and measures 24 inches W by 22 inches D.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 49.60 |
| Carton Width | 26.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal Tube |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20W x 12D x 7H |
| Shelf Weight Capacity | 35 lbs |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“7228_80206_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80206_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Etagere
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce and Market Amelia Round End Table
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Living Room Commerce and Market Gears Oval Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Verona End Table
Mesa Valley End Table
Ludwig Brown End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Brookhaven End Table
Athens End Table
Millwork Brown End Table
Americana End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Americana End Table
Greystone Mill End Table
Eclipse Brown Round End table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Open Ended End Table
"*" indicates required fields