Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
42″ (106.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Carved Round Cocktail Table enriched by Mango Wood and Iron, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Globally inspired and artistically crafted, the Carved Round Commerce & Market table is made of Mango Wood and Iron in a dark wood finish, with gold metal legs and a carved tribal motif around the edges.
Product Details
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 44.50 |
| Carton Weight | 85.80 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Height | 19.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 73.7 |
| Image Role Data | {“7228_80030_85_0639_00_50633_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_80030_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80030_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 73.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Square Cocktail Table
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce and Market Gears Round End Table
Commerce & Market Vortex Credenza
Items We Think You Will Love..
Verona Rectangular Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
"*" indicates required fields